wróć

Rachmistrzowie Miasta i Gminy Szczawnica rozpoczęli pracę

Rachmistrzowie Miasta i Gminy Szczawnica rozpoczęli pracę

 

Szanowni Mieszkańcy,

Informujemy, że rachmistrzowie spisowi z terenu Miasta i Gminy Szczawnica rozpoczęli pracę. Miasto i Gmina Szczawnica ma 3 rachmistrzów dwóch mężczyzn i jedną kobietę.

Ze względu na pandemię spis realizowany będzie w formie wywiadów telefonicznych aż do odwołania. Rachmistrzowie będą dzwonić tylko i wyłącznie z numeru 22 828 88 88. Jeżeli respondent nie odbierze telefonu, otrzyma powiadomienie SMS z prośbą o kontakt ze swoim rachmistrzem.

Każdy rachmistrz spisowy ma oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko, numer, godło oraz informację o przetwarzaniu danych osobowych.

Tożsamość rachmistrza można zweryfikować:

  • poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/
  • poprzez kontakt z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99, wybierz 1 - Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2- weryfikacja tożsamości rachmistrza.
  • poprzez kontakt z Gminnym Biurem Spisowym w Urzędzie Miasta i Gminy Szczawnica - tel. 18 2622203 wew. 27 lub 23 (w godzinach pracy urzędu) lub tel. 573338969 w godz. od 15.30 do 20.00 (od pon. do pt.) w sobotę od 10.00 do 20.00.

Respondent, do którego dodzwoni się rachmistrz nie może odmówić spisu, ma obowiązek spisania się przez rachmistrza. Od 01 kwietnia br. był czas na samospis i jeśli osoba nie spisała się sama przez internet do czasu kiedy się z nią kontaktuje rachmistrz, to nie może odmówić spisu.

Należy pamiętać, że jeśli obowiązek spisowy został już zrealizowany przez Internet albo poprzez infolinię spisową nikt nie będzie dzwonić do respondentów w tej sprawie. Rachmistrz nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych.
W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, zaistniały incydent należy zgłaszać na infolinię spisową lub do Gminnego Biura Spisowego w Szczawnicy.

Przypominamy, że wszystkie dane przekazane w spisie są objęte tajemnicą statystyczną regulowaną przez ustawę o statystyce publicznej i służą wyłącznie zbiorczym analizom statystycznym. Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.