Przejdź do stopki

Centrum Szczawnicy – Plac Dietla – Bryjarka – schronisko PTTK pod Bereśnikiem

Treść

Centrum Szczawnicy – Plac Dietla – Bryjarka (679 m) – schronisko PTTK pod Bereśnikiem (750 m). Szlak żółty – 1h 15 min.

 

Wycieczkę rozpoczynamy przy ulicy Głównej 10 (willa „Temida”), gdzie po drugiej stronie, przy zejściu do dolnej stacji kolei krzesełkowej na Palenicę, stoi rogacz z drogowskazami turystycznymi PTTK. Przeszedłszy koło restauracji „Halka” skręcamy w lewo na ulicę Zdrojową, którą docieramy do historycznego centrum uzdrowiska – Placu Dietla. To tutaj znajduje się stary „Dom nad Zdrojami” (z 1863 r.), w którym ujęte są wody mineralne „Stefan” i „Józefina” (pijalnia). Obok niego stoi willa „Holenderka” (z 1855 r.) mieszcząca Biuro Informacji i sklep z pamiątkami. Dotąd 0.5 godz.

Przez Plac Dietla przechodzimy na wprost i przy budynku Muzeum Uzdrowiska skręcamy w lewo do góry, na ułożoną z betonowych kostek ulicę Języki. Po 500 m (dom nr 23) szlak skręca z ulicy w lewo na wąską dróżkę, która trawersuje lesiste stoki Bryjarki (dalej ul. Języki prowadzi szlak rowerowy do schroniska pod Bereśnikiem). Są tu stacje Drogi Krzyżowej i ławeczki dla odpoczynku. Przy wyjściu z lasu na łąki od szlaku odbiega w prawo mocno wydeptana ścieżka na szczyt (5 min.). Dotąd z Placu Dietla 20 min.

Bryjarkę, pokrytą andezytowym gołoborzem, wieńczy stalowy krzyż z 1902 roku, na którym widnieje tablica z napisem In Cruce salus (W Krzyżu zbawienie). Ta góra od dawna jest ulubionym miejscem spacerów szczawnickich kuracjuszy. Niegdyś z jej wierzchołka rozciągały się szerokie widoki, dziś częściowo zasłonięte przez drzewa. Nadal jednak widoczne są pasma Małych Pienin, Magury Spiskiej i Tatr.

Po odpoczynku na Bryjarce mamy do wyboru dwa warianty dalszej wędrówki, albo wrócimy tą samą trasą do żółtych znaków, albo pójdziemy samorzutnie wydeptaną ścieżką na północ (teren prywatny!), która bez utraty wysokości, przez widokowe łąki, doprowadzi nas do kamienistej drogi i kawałek dalej do porzuconego wcześniej szlaku żółtego (drogowskaz). Do tego samego miejsca dojdziemy wariantem znakowanym. Stąd do schroniska pod Bereśnikiem jest już tylko 10 minut, drogą dojazdową, łagodnie do góry. Ze szlaku piękne widoki, m.in. na dolinę Dunajca, Pieniny Właściwe i gorczański Lubań (1211 m).

            Schronisko pod Bereśnikiem zbudował Oddział Pieniński PTTK w Szczawnicy w 1989 roku, a w 2014 roku nadano mu imię Edwarda Moskały (1925-1995), inicjatora jego budowy, postaci zasłużonej dla rozwoju turystyki w polskich Karpatach. Obiekt posiada 51 miejsc noclegowych w pokojach 2–10-osobowych, jest także pole namiotowe i wiata z kręgiem na ognisko. Sprzed schroniska roztacza się wspaniała panorama Małych Pienin, Magury Spiskiej i Tatr.

 

opracował: Piotr Krzywda

Zdjęcia